REKLAMA   KONTAKT   REGULAMIN   DODAJ FIRMĘ

reklama

Wieprzec

Jest najmniejszą wsią w obrębie gminy a położona jest w jej wschodniej części w dolinie potoku Wieprzec na obszarze Beskidu Makowskiego w odległości ok. 9 km od Makowa Podhalańskiego.
 
Założony został na przełomie XVI i XVII wieku przez starostów lanckorońskich a pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1675. Po rozbiorach wieś wraz z dobrami makowskimi przeszła pod władanie rządu austriackiego. W 1839 roku została sprzedana hrabiemu Ludwikowi Saint Genois d`Anneacourt. Następnie w roku 1878 została odsprzedana Albrechtowi Habsburgowi - właścicielowi dóbr żywieckich.
 
W Wieprzcu znajduje się kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju zbudowany pod koniec lat 80-tych XX wieku. Kamień węgielny pod budowę Świątyni został poświęcony przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach w 1983 roku. Wcześniej wieś należała do parafii w Osielcu natomiast obecnie jest to parafia Kojszówka -Wieprzec, która została erygowana w 1998 roku.
 
Na terenie wsi prowadzone są zajęcia lekcyjne dla dzieci w Szkole Podstawowej im. M. Karłowicza.
 
Na tym terenie znajduje się kilka ciekawych kapliczek i krzyży.
 

Osoby, które szukają ciszy i spokoju a także kontaktu z pięknem przyrody i krajobrazu powinny znaleźć to wszystko właśnie tu, w Wieprzcu. 

 


Copyright MakowPodhalanski.pl
ilość odwiedzin: 816980, dzisiaj: 136